Slavseeing Tours

Berlin

Całe miasto w jeden dzień. Czy to ma sens?

Cześć!

We Wrocławiu wsiadamy  w pociąg i zaczynamy wyścig z czasem.

09/08/2020

By Pawel

W pierwszym wpisie chciałbym się z Wami podzielić refleksją na temat jednodniowych wypadów do centrów dużych miast. Z racji tego, że większość życia spędziłem we Wrocławiu, który nie dość, że jest stolicą wszechświata, to jeszcze świetną baza wypadowa na całą środkową Europę! Mam więc duże doświadczenie i jak to mówią “duży talent w temacie”.  Praga, Kraków, Drezno, Warszawa to tylko czubek góry lodowej możliwości! Bardzo smaczne są to lody, ale dzisiaj skupmy się jednak na Berlinie.

 

 

W mroźny grudniowy poranek stawiamy się na wrocławskim dworcu, by w to samo miejsce powrócić, w mroźny grudniowy wieczór, dnia tego samego. Do wypadu nakłoniły nas nasze drogie koleje, które pierwszy raz za mojego życia ustanowiły sensowne połączenie kolejowe na trasie Wrocław- Berlin! Zadanie, które przed sobą postawiliśmy było dość karkołomne i wymagało dobrego planowania. W osiem godzin chcieliśmy zaliczyć wszystkie najważniejsze punkty miasta, nie wyłączając clubbingu w Neukelln, ani uczty w Markhalle Neun.

czego sie dowiesz?
jeremy-bishop-262139-unsplash.jpg

Jak zaplanować jeden idealny dzień w Berlinie?

Co zobaczyć, co odpuścić?

20191219_134843
20191219_133004

Dlaczego remont pomnika ofiar holokaustu wywoływał takie emocje?

Mapka obrazuje sposób w jaki zwiedzaliśmy Berlin. 

Numery odpowiadają podpunktom w poniższym opisie. Na dole strony dołączam google maps.

Mapka obrazuje sposób w jaki zwiedzaliśmy Berlin. 

Numery odpowiadają podpunktom w poniższym opisie. Na dole strony dołączam google maps.

Zwiedzanie

Jak zwiedzic caly berlin w kilka godzin i czy nam sie to udalo?

Właśnie tak jak my! Oczywiście, nie da się zobaczyć wszystkiego, ale jeżeli tylko lubicie wyzwania i przygotujecie sie sumiennie niczym na Berliński Maraton… (Jako trzykrotny maratończyk polecam!)  Dobra, czas najwyższy czas przejść do konkretów.

 

1. Godzina Zero, 10:15, Berlin Hauptbahnhof

 

Główny dworzec Berlina powstał chwile przed mistrzostwami świata w 2006 roku. Gmach budynku jest ogromny i nowoczesny. Spod głównego wyjścia udaliśmy się prosto do nieodległego Bundestagu. Trasę tę równie dobrze moglibyśmy pokonać metrem. I to nie byle jakim, bo linią U55, która ma tylko 3 przystanki i uważana jest za najkrótszą na świecie.

 

1a. 10:25 Bundestag

 

Na naszej drodze same symbole niemieckiej stolicy. Na początek Reichstag, symbol zjednoczonych Niemiec. Po upadku muru, 6 października 1990, roku ogólnoniemiecki Bundestag zdecydował o przeprowadzeniu parlamentu i rządu z Bonn do Berlina, a za tym o przeniesieniu Bundestagu do gmachu Reichstagu. W przypadku gdy ma się więcej czasu, warto wcześniej się zapisać i wejść do środka niemieckiego parlamentu. Budynek robi wrażenie również z zewnątrz i to tym razem musiało Monice wystarczyć. Ja miałem okazje być w środku dwukrotnie, także elo.

1b. 10:35 Brama Brandenburska

 

Kolejny symbol, zbudowana jako Brama pokoju i wolności, co nie może dziwić. Przecież ludy zamieszkujące te tereny od zawsze słyną z pacyfizmu. Niegdyś środkowy przejazd bramy był zarezerwowany wyłącznie dla członków rodziny królewskiej i wysoko postawionych urzędników. Zwykli obywatele mogli przechodzić tylko dwoma skrajnymi pasażami. Teraz nie ma takich podziałów i Monika niczym napoleon dostojnie przeszła sobie samym środeczkiem.

 

1c. 10:45 Unter Den Linden

 

Unter den Linden czyli aleja pod lipami, ale bez lipnych sklepików! Ten poświecony Ampelmännchen, czyli gościowi z sygnalizatora świateł to naprawdę mistrzostwo. A poza tym to takie Berlińskie szanzelize, oh, szanzelize.

1d. 10:50 Gendarmenmarkt

 

Jeżeli przyjechałeś do Berlina na zakupy, to zamiast tak, jak my, przelecieć szybko Friedrichstraße, główną ulice handlowa miasta, możecie przelecieć ją wolniej. W każdym razie właśnie w taki sposób dostaliśmy się na najpiękniejszy plac Berlina: to jest Gendarmenmarkt.  Znajdziemy tu hale koncertowe, kościoły a przed świętami Weihnachtsmarkt.

 

1e. 11:10 Wyspa Muzeów

 

Wyspa muzeów w Berlinie to kompleks obejmujący Muzeum im. Bodego, Muzeum Pergamońskie, Nowe Muzeum, Starą Galerię Narodową oraz Stare Muzeum. No, ale albo ‘cały Berlin w 8 godzin’ albo Alte Nationalgalerie.

1f. 11:20  Stadtschloss

 

Powiedzieć, że jego historia była burzliwa, to jak nie powiedzieć nic. Była ona co najmniej niezwykle burzliwa! W 1945 spalony pałac nadawał sie do odbudowy jednak przez wyrok na pałac wydany przez sekretarza generalnego, Waltera Ulbrichta, pozostałości po nim wyburzono. W jego miejscu postanowiono wznieść Pałac Republiki, którego budowę zakończono w 1976r.

Jego żywot choć bogaty, ponieważ był to najbardziej ekskluzywne miejsce w całej NRD, był jednak krótkotrwały. W 2002 roku Bundestag uznał, że hola hola, należy go zburzyć i na tym miejscu wznieść replikę Stadtschlossu, dawnego pałacu. Rozbiórka była skomplikowana gdyż stary budynek zawierał azbest. Również forma nowego budynku budziła duże kontrowersje wśród berlińczyków.

 

1g. 11:30 Rothes Rathaus

 

Idąc dalej w kierunku Alexanderplatz naszym oczom ukazał sie czerwony pałac. Podczas zimnej wojny i po rekonstrukcji budynku w latach 50. do stanu oryginalnego, był on siedzibą władz miejskich Berlina Wschodniego. Po Zjednoczeniu Niemiec oraz zjednoczeniu administracji miasta, stał się oficjalnie siedzibą władz całego Berlina.

2. 11:40, Alexanderplatz

 

Po ponad godzinnym spacerze dotarliśmy na Alexanderplatz- duży węzeł komunikacyjny we wschodniej części miasta. Mieszkańcy miasta dziwią sie nieco jego popularności wśród turystów. Uważany jest za jedno z brzydszych miejsc, a od telewizyjnej wieży górującej nad nim wyższa jest tylko przestępczość. Tak mówią.

“Jak zaczęła sie wasza przygoda z komunikacja miejska w Berlinie?’

Nasza przygoda zaczęła sie zwyczajnie a wyglądała następująco: człowiek kupuje w automacie bilet całodzienny za 8E i następnie próbuje połapać się w skomplikowanym systemie berlińskich kolejek i autobusów. Me gusta wszelkie metra, kolejki i systemy komunikacji zbiorowej wielkich metropolii, a ten berliński jest jednym z moich ulubionych. Cóż wiec mogę powiedzieć? Dobrze sie bawiłem! 

 

2a. 11:50, Hackesche Höfe

 

To tylko jeden przystanek s- bahnem z Alexanderplatz.  Interesująca okolica, ale sam pasaż, oprócz fajnych sklepików lokalnych artystów, nie oferuje dla Wroclawian niczego nowego. Bardzo podobne doznania wizualne oferuje pasaż Pokoyhof w stolicy Dolnego Śląska. Przy stacji s- bahna znajduje sie klimatyczny pchli targ, gdzie  nie omieszkaliśmy skosztować berlińskiego bratwursta. Po wszystkim wróciliśmy na stację kolejki by po kilkunastu minutach dotrzeć na ZOO Bahnhof.

3. 12:30, Zoo Bahnhof

 

Główny dworzec zachodniego Berlina powitał nas słońcem i świąteczną atmosfera. Jednak wielu, w tym nam, kojarzy się on z filmem i książką “My, Dzieci z Dworca Zoo”. Film był jednym z najmocniejszych, jakie obejrzałem przed 16 rokiem życia. Opowiada on o grupie nastolatków uzależnionych od heroiny. Poza tym przenosi widza do czasów gdy w zachodnim Berlinie rezydował Dawid Bowie i Iggy Pop.

Rozumiem, co mogło ich przyciągnąć do Berlina w latach 80. Zresztą do dzisiaj to miasto jest jak magnez. Przy czym nie jest typowa europejska stolica pełną zabytków jak Paryż czy Rzym. Co ciekawe w niczym nie szkodzi to jego popularności i jest on trzecim najliczniej odwiedzanym przez turystów miastem w Europie. Przy okazji podam listę filmów lepszych i gorszych z którymi warto sie zapoznać przed wycieczką do Berlina. “Niebo nad Berlinem”, “Biegnij Lola, Biegnij”, “Goodbye Lenin”, “Berlin Calling”.

3a. 13:10, Potsdamer Platz

 

Po zburzeniu Muru Berlińskiego w 1989 roku, Roger Waters, 21 lipca roku następnego, wystawił gigantyczny darmowy koncert pod tytułem The Wall w celu uczczenia końca podziału Niemiec na RFN i NRD. Warto zobaczyć urywki na Youtubie, osobiście posiadam DVD z tego wydarzenia. Koncert miał miejsce na pustym placu Poczdamskim, który wkrótce został zapełniony nowoczesnymi biurowcami i centrum handlowym. Nieopodal placu znajduje sie pomnik ofiar holokaustu, z którym wiąże sie bardzo ciekawa historia. 2711 betonowych płyt, mimo stałego patrolu policyjnego na miejscu, wymagało zabezpieczenia w formie warstwy ochronnej przed graffiti. Przetarg na wykonanie prac wygrała firma chemiczna Degussa z Frankfurtu nad Menem. Niedługo później wybuchł skandal, gdyż wyszło na jaw, że ta sama firma produkowała słynny cyklon B oraz przetapiała na sztabki złota plomby pomordowanych Żydów. Protestowali właściwie wszyscy, buntom nie było końca. Sprawę, jak to w życiu bywa, można było załatwić w jeden tylko sposób- pieniędzmi. I tak Degussa naniosła powłokę antysprejową na bloki pomnika za darmo.

 

3b. 13:20, Topographie des Terrors

4. 13:40, Checkpoint Charlie

 

Dalej na naszej drodze napotkaliśmy Checkpoint Charlie- jedno z najsłynniejszych przejść granicznych świata. Mimo, że miejsce to samo z siebie nie powala, to jego historia z 1961 roku, kiedy to zwaśnione mocarstwa postawiły tu lufy czołgów na przeciwko siebie i było blisko wybuchu III wojny światowej), jak i pozostałości po czasach zimnej wojny takie jak budki graniczne czy znaki sprawiają, ze watro tu zajrzeć. W tym miejscu pozazdrościliśmy nieco napotkanym berlińczykom luzu i postanowiliśmy tak jak oni, nabyć w kiosku piwko, w celu jego niezwłocznej ulicznej konsumpcji. Zanim zdążyłem sięgnąć do kieszeni po zapalniczkę napotkany lokals podał mi breloczek z otwieraczem. Takie rzeczy tylko w Berlinie.

5. 14:20 Schlesisches tor

 

 

Niesławna stacja kolejki, zlokalizowana na północno wschodnim krańcu byłego Berlina Zachodniego. Znajduje się w najmodniejszej z modnych dzielnic Berlina- na Kreuzbergu. Mimo fatalnej renomy i ogólnej brzydoty tego miejsca trzeba przyznać, że jest ono cool i wielu wybiera okoliczne bary na rozpoczęcie wieczóru na Kreuzbergu!

5a. 14:40 East side Gallery

 

Przeszliśmy mostem nad Sprewą i naszym oczom ukazała sie tzw. Eastside Gallery. Słynne graffiti malowane na murze berlińskim. Część z nich ma swoje stałe miejsce w popkulturze i uzyskała status kultowych. Galeria jest chyba największą na świecie i  ciągnie sie aż przez 1,5 kilometra.

6. 15:20 Boxhagener Platz (Freidrichshain)

 

Do serca coraz modniejszej dzielnicy Freidrichshain dotarliśmy autobusem spod Ostbahnhof. Plac otaczają modne bary i knajpki, na środku organizowany jest pchli targ. Ponadto Freidrichshain namolnie kojarzyło nam sie z Wrocławiem a w szczególności dzielnicą Nadodrze. Temat podobieństwa tych dwóch miast jest pasjonujący i na pewno kiedyś zdecyduje się go zgłębić na łamach blogu Slavseeing.

6a. 15:40 Lichtenberg

 

Spędziliśmy tu tylko kilka minut przesiadając sie z tramwaju w s- bahn, ale ciężkości socrealistycznego krajobrazu tej dzielnicy może pozazdrościć Nowa Huta czy moskiewskie blokowiska. Szkocki współautor tej strony byłby zachwycony.

 

6b. 16:00 Neukolln

 

Kilkanaście minut zajęła nam teleportacja na przedmieścia Stambułu. Opanowana  przez Turków dzielnica Neukelln sprawiała właśnie takie wrażenie. W tym miejscu warto jednak wspomnieć, że zgodnie z ogólnoeuropejską modą na rekultywację “najgorszych” dzielnic, Neukelln zyskuje sobie zwolenników. Niektórzy uważają, że to tutaj należy szukać artystycznej duszy miasta, zamiast w komercjalizującym się Kreuzbergu.

7. 16:15 Klunkerkranich

 

Potwierdzenia tych słów można szukać choćby na dachu pewnej galerii handlowej. To tu znajduję się ulubiony pub/klub berlińczyków. Miejsce jest nietuzinkowe i na pewno warto tu spędzić więcej niż godzinę, która była nam dana.  Rozpościera się stąd panorama na cały Berlin, a miejscowa bohema przesiaduje tu od wczesnego popołudnia aż do późnej nocy.

7a. 17:30 Oranienstraße

 

Znów jesteśmy na Kreuzbergu i przemierzamy Oranienstraße tropem alternatywnego stylu życia berlińczyków. Trudno nie zatrzymać się tu na piwo i nie wrzucić czegoś na ząb. Przyznajmy jedno, nie jest tu pięknie, a i nawet niemiecki porządek zatracił się gdzieś wśród irokezów, kolczyków tatuaży i miliona subkultur. Chyba nigdzie nie czułem takiej akceptacji dla wszelkich stylów bycia jak tutaj! Pierwszy raz byłem w Berlinie w wieku 10 lat i pamiętam, że rodzice pozwolili mi wtedy ogolić głowę w połowie na krótko i drugą część zostawić kudłatą. Na ulicy nikt się nawet nie obejrzał.

 

7b. 17:40 Markthalle Neun

 

Hala targowa w sercu odjechanego Kreuzberga! Warto pojawić się tutaj w czwartkowy wieczór gdy wielu lokalnych streetfoodowców i restauratorów wystawia tu swoje stanowiska. Street food Thursday to naprawdę świetna niekomercyjna impreza i szansa by za niewielkie pieniądze spróbować jedzenia z najdalszych zakątków świata. My skusiliśmy sie na stoisko z kuchnią z Izraela oraz Senegalu. W pośpiechu kończąc egzotyczne przekąski, dopiliśmy butelkę wina i z dużym niedosytem ruszyliśmy truchcikiem na dworzec by złapać pociąg do Wrocławia. 

8. 18:40 Berlin Ostbahnhof

 

Zabrakło jakiś trzech minut, a moglibyśmy się pocieszyć Berlinem jeszcze przez cały wieczór i noc. 

Niestety; good bye Lenin Berlin!

Video

zobacz nasz film z berlina

Było świetnie! Przy okazji następnych występów gościnnych w Berlinie na pewno udamy sie na Prenzlauer Berg, dłużej pokręcimy sie po dzielnicy Mitte, zajrzymy do muzeów i zostaniemy w Berlinie na noc. To miasto kusi i przyciąga nie tylko swoja historią ale i próżnością!

Na koniec obiecana refleksja na temat takich wypadów.. Są super ekstra! 🙂 Osobiście jestem fanem, jako, że człowiek cieszy sie każdą chwila mając świadomość ograniczonego czasu. Ponadto jeśli płynie w was krew podróżnika to wyobraźcie sobie ilu wspaniałych miejsc nie zobaczyliście w ciągu roku jeżeli na eksploracje przeznaczaliście tylko swoje urlopy! Organizując takie wypady w jedna z sobót każdego miesiąca zyskujecie 12 niepowtarzalnych dni i 12 niepowtarzalnych przygód! I to wszystko niskim kosztem! 

nasz top 3 najfajniejszych miejsc
20191219_111005

52.30°N 13.23°e

Gendarmenmarkt

Najpiekniejszy plac Berlina.

20191219_164918

52.48°N 13.43°e

Klunkerkranich

Niesamowita klubokawiarnia z widokiem na caly Berlin.

20191219_133836

52.30°N 13.23°E

checkpoint charlie

Miejsce w którym czuc historie. 

Berlin Hauptbahnhof

Brandenburg Gate

Gendarmenmarkt

And you can add description too.

Museum island

Description for your location.

Alexanderplatz

Hackesche Höfe

Zoo Bahnhof

Potsdamer Platz

Checkpoint Charlie

Schlesisches tor

East side Gallery

Boxhagener Platz

Neukolln

Klunkerkranich

Oranienstraße

Markthalle Neun

Berlin Ostbahnhof

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
3 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Janex
Janex
1 year ago

No piękny wpis xD

Olek
Olek
1 year ago

Hmm wygląda mi to na dobry plan 😉 jak dorwe tanie bilety kolejowe to się wybiorę

trackback

[…] […]

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x